scrisoarea de intentie

Aici puteţi găsi informaţii de interes general referitoare la activităţile desfăşurate de Asociaţia Regională de Dezvoltare Comunitară Transilvania.

scrisoarea de intentie

Mesajde mircea.vaju » Joi Iul 05, 2012 1:44 pm

Am vazut ca sunt multi angajatori care cer langa CV o scrisoare de intentie. Am cautat pe net si am gasit cateva modele, dar ma gandesc ca oricine poate sa copieze acele modele. Cum e mai ok sa faci o scrisoare de acest fel?
mircea.vaju

Re: scrisoarea de intentie

Mesajde ioana.garcea » Vin Iul 06, 2012 11:54 am

Modelele de scrisoare de intentie sunt bune ca sursa de inspiratie. Scrisoarea trebuie adaptata la specificul fiecarui loc de munca pentru care aplicati. Se personalizeaza cu numele angajatorului (daca acest lucru este cunoscut), se motiveaza aplicarea pentru acel post (de ce anume aplic pentru postul respectiv). In cadrul scrisorii se face o legatura intre experienta proprie si cerintele postului (adica omul care aplica, trebuie sa arate prin scrisoarea de intentie de ce este el potrivit exact pentru acel post, de ce experienta lui este una relevanta). Puteti chiar scrie de unde ati aflat de respectivul job.
Puteti sa aveti o scrisoare de intentie generala, dar pe care trebuie sa o adaptati de fiecare data cand aplicati pentru un post, astfel incat ea sa fie relevanta si personala. Ganditi-va la scrisoarea de intentie ca la un ajutor pe langa CV, in care aveti ocazia sa comunicati in mod direct angajatorului, sa il convingeti sa va cheme la un interviu!
ioana.garcea

Înapoi la Interes general