recrutarea online

Aici puteţi găsi informaţii de interes general referitoare la activităţile desfăşurate de Asociaţia Regională de Dezvoltare Comunitară Transilvania.

recrutarea online

Mesajde valentin.lacatus » Mie Iul 11, 2012 11:04 am

Din dorinta de a-mi gasi un loc de munca am incercat toate variantele, inclusiv am aplicat online prin intermediul site-urilor specializate. Din pacate sunt cam dezamagit de acest demers deoarece am aplicat la foarte multe joburi dar niciodata nu am fost chemat la un interviu, asa ca mi-am pus intrebarea cat de eficiente sunt de fapt acele site-uri?
valentin.lacatus

Re: recrutarea online

Mesajde ioana.garcea » Joi Iul 12, 2012 12:00 pm

Creerea unui cont pe site-urile de recrutare online este o metoda foarte folosita si moderna. In acest mod puteti afla despre posturile disponibile in toata tara si nu numai fara sa trebuiasca sa faceti sute de drumuri pe la diverse firme. Este foarte bine daca aveti un astfel de cont, dar trebuie sa aveti grija sa adaptati CV-ul si scrisoarea de intentie astfel incat sa reflecte cat mai experienta dvs si ceea ce va recomanda pentru postul respectiv. Indiferent de metoda pe care o alegeti pentru a va gasi un loc de munca trebuie sa fiti perseverent.
ioana.garcea

Mesajde valentin.lacatus » Vin Iul 13, 2012 12:09 pm

problema este ca pe unul din aceste site-uri am setat o optiune prin care sunt anuntat cand o firma la care eu aplic imi vizualizeaza CV-ul, si am observat ca primesc destul de rar aceste notificari (adica din 10 posturi la care aplic, 3-4 firme se uita la CV-ul meu). cum pot face ca toti cei carora le trimit CV-ul sa il si vizualizeze?
valentin.lacatus

Mesajde ioana.garcea » Vin Iul 13, 2012 3:50 pm

Pentru a fi sigur ca CV-ul dvs va fi luat in considerare trebuie sa va asigurati ca ati completat toate rubricile din CV, mai ales cele legate de experienta si de studii. Pe multe site-uri angajatorului ii apare un rezumat al CV-ului (anii de experienta, nivelul studiilor, limbile straine cunoscute) si doar daca acest rezumat corespunde cu asteptarile sale el va citi mai departe CV-ul si dvs veti primi mesajul automat ca firma v-a vizualizat CV-ul. De aceea este bine ca CV-ul sa fie cat mai complet.
Va mai dau un pont. Majoritatea angajatorilor isi lasa numele companiei la vedere. Dvs puteti cauta pe google adresa firmei si va duceti cu CV-ul direct la sediu, fara a mai aplica online. E adevarat ca aceasta metoda este mai mare consumatoare de timp, dar asa dati dovada de mai mult interes pentru postul respectiv.
ioana.garcea

Mesajde adrian.aliu » Joi Aug 02, 2012 12:53 pm

si eu mi-am facut in urma cu multi ani CV online. Chiar daca nu te cheama la interviuri pentru toate joburile la care aplici e totusi o sansa care nu trebuie neglijata.
adrian.aliu

Mesajde ioana.garcea » Lun Aug 06, 2012 10:55 am

adrian.aliu scrie:si eu mi-am facut in urma cu multi ani CV online. Chiar daca nu te cheama la interviuri pentru toate joburile la care aplici e totusi o sansa care nu trebuie neglijata.

Avand in vedere criza locurilor de munca si eu cred ca nici o varianta nu trebuie neglijata. Vorba aceea: "niciodata nu sti de unde sare iepurele".
Chiar daca o persoana isi face un cont online exista si varianta in care doar se informeaza despre existenta locurilor de munca vacante si se duce cu CV-ul direct la firma, asa este sigura ca CV-ul ajunge direct la companie.
ioana.garcea

Înapoi la Interes general