Somer venit din Italia

Aici puteţi găsi informaţii de interes general referitoare la activităţile desfăşurate de Asociaţia Regională de Dezvoltare Comunitară Transilvania.

Somer venit din Italia

Mesajde vasile.gavarlas » Joi Aug 09, 2012 1:58 pm

Buna ziua!
Sunt inscris in cadrul proiectului desfasurat de Asociatie, si doresc sa imi oferiti niste informatii, daca este posibil. Am un prieten care ia somaj (indemnizatie) in Italia si a venit acum in Romania. Ce poate face pentru a putea participa gratuit la dumneavoastra la cursuri?
Va multumesc!
vasile.gavarlas

Re: Somer venit din Italia

Mesajde ioana.garcea » Lun Aug 13, 2012 6:42 pm

Poate participa gratuit la cursuri doar daca isi transfera dosarul de somaj din Italia in Romania. Acest lucru este valabil indiferent de asociatia/ organizatia la care doreste sa urmeze un anumit curs.
ioana.garcea

Mesajde vasile.gavarlas » Mar Aug 14, 2012 10:37 am

Daca isi transfera dosarul in Romania va lua indemnizatia cat lua si in Italia?
vasile.gavarlas

Mesajde ioana.garcea » Mar Aug 14, 2012 1:29 pm

Da, in Romania va lua echivalentul in lei la suma pe care o primea in Italia. Daca de exemplu acolo are stabilita indemnizatia la 300 de euro, aici va lua in lei echivalentul a 300 de euro.
ioana.garcea

Mesajde vasile.gavarlas » Joi Aug 16, 2012 2:26 pm

Si in cazul unei persoane care a lucrat dincolo vreo 3 ani fara carte de munca, cum se procedeaza?
vasile.gavarlas

Mesajde ioana.garcea » Vin Aug 17, 2012 9:41 am

Daca a lucrat fara forme legale (si doreste sa participe gratuit la cursuri oferite prin intermediul proiectelor) se poate inscrie la AJOFM ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca. Pentru aceasta trebuie sa se prezinte cu urmatoarele documente:
1. copie carte identitate,
2. copie cerificat nastere,
3. copie certificat casatorie (necesar femeilor care si-au schimbat numele dupa casatorie),
4. copie carte munca (in caz ca nu are carte de munca se aduce o adeverinta de la fostul loc de munca unde a lucrat cu contract, sau diploma de la ultima scoala daca nu a lucrat niciodata),
5. o adeverinta de la medicul de familie din care sa reiasa ca este apt de munca,
6. adeverinta de la finante din care sa reiasa ca "nu realizeaza venituri"
ioana.garcea

Înapoi la Interes general