Interviul de angajare

Aici puteţi găsi informaţii de interes general referitoare la activităţile desfăşurate de Asociaţia Regională de Dezvoltare Comunitară Transilvania.

Interviul de angajare

Mesajde ioana.garcea » Lun Iun 18, 2012 11:24 am

Daca va cautati un loc de munca si ati trecut de primul hop (selectia CV-urilor) inseamna ca sunteti pe drumul cel bun si ca trebuie sa va pregatiti pentru interviu. Aici putem discuta despre orice este legat de interviu: cum ne pregatim, cum ne imbracam, cum ne prezentam, cum deschidem discutia despre salariu etc. Astept intrebarile / sugestiile voastre, si daca doriti puteti sa oferiti exemple de interviuri reusite sau mai putin reusite ca sa putem invata ceva util unii din experienta celorlalti.
ioana.garcea

Re: Interviul de angajare

Mesajde valentin.lacatus » Sâm Iun 23, 2012 10:48 am

Am fost zilele trecute la un interviu, iar cel care ma intervieva nu a spus nimic despre salariu, m-a intrebat doar ce pretentii salariale am si a notat pe CV (avea CV-ul in fata cand facea interviul). Trebuia sa intreb eu care este salariul?
valentin.lacatus

Mesajde ioana.garcea » Sâm Iun 23, 2012 12:15 pm

De obicei la interviu sunt programate mai multe persoane (toate persoanele care au trecut de selectia CV-urilor). Abia dupa ce a stat de vorba cu toti cei chemati si si-a facut o parere despre fiecare cel care recruteaza alege persoana care merge mai departe. Multi recruteri comunica salariul , sau fac o oferta salariala doar celui care a fost selectat in urma interviului. Daca ati fi intrebat dvs care e salariul e posibil sa nu vi-l spuna. Este mai bine ca nu ati intrebat pentru ca ati aratat ca nu va intereseaza doar salariul.
ioana.garcea

Mesajde valentin.lacatus » Lun Iun 25, 2012 4:01 pm

La interviu mi s-a spus ca mai sunt si alte persoane chemate pentru interviu si ca voi fi sunat pentru a afla rezultatul. A trecut aproape o saptamana dar nu am fost sunat. Ce imi sugerati sa fac? sa sun eu? Multumesc.
valentin.lacatus

Mesajde ioana.garcea » Lun Iun 25, 2012 4:32 pm

In principiu dupa 5-7 zile lucratoare puteti suna sa aflati daca s-a finalizat procesul de selectie. In mod normal daca vi s-a spus ca veti fi sunat pentru a vi se comunica rezultatul ar trebui ca cel care v-a luat interviul sa va anunte.
ioana.garcea

Mesajde mircea.vaju » Mar Iun 26, 2012 8:14 am

ce implica o testare psihologica pentru angajare si de ce se foloseste aceasta metoda? am intrebat pe cineva daca nu este suficient avizul medicului de familie si mi-a spus ca medicul de familie nu te testeaza sa veda daca esti sanatos din punct de vedere psihic. Eu cred ca daca esti bolnav medicul stie si apare in fisa medicala. Inteleg testarea psihologica pentru port arma, pentru obtinerea permisului de conducere, dar de ce se aplica pentru angajare ca agent vanzari de exemplu?
mircea.vaju

Mesajde ioana.garcea » Mar Iun 26, 2012 9:07 am

Intradevar daca esti diagnosticat de un psihiatru cu o tulburare psihica medicul de familie stie despre acest lucru, dar tulburarea psihica nu este o boala cronica ce te face inapt pentru munca, atata timp cat isi ia medicamentele cel diagnosticat poate presta diverse munci. Testarea psihologica pentru angajare se face de obicei din alte motive decat identificarea unei tulburari psihice. In principiu este utilizata pentru stabilirea unui profil de personalitate a candidatului, pentru identificarea anumitor trasaturi (sociabilitate, abilitati de comunicare, capacitate de organizare, gandire logica, abilitati de persuasiune etc.). In plus psihiatrul si nu psihologul este cel care pune un diagnostic de tulburare psihica. Cum am mai spus, in urma testarii rezulta un profil al candidatului. Acest profil este comparat cu ceea ce-si doreste angajatorul si este ales candidatul care corespunde cel mai bine.
Un agent de vanzari trebuie sa aiba anumite abilitati care il fac performant, sa fie adaptabil, sociabil, sa stie sa comunice bine, sa stie sa se faca inteles, sa motiveze clientul si sa il convinga, bineinteles sa stie si cand sa renunte. Deci testarea psihologica pentru un agent de vanzari s-ar axa pe identificarea unor astfel de caracteristici.
ioana.garcea

Mesajde mircea.vaju » Mar Iun 26, 2012 9:44 am

daca ai ceva cunostinte de psihologie poti sa pacalesti testele nu? asa nu mi se pare corect pentru ca nu toata lumea are astfel de cunostinte...
mircea.vaju

Mesajde ioana.garcea » Mar Iun 26, 2012 10:09 am

pai nu prea poti... daca intradevar cunosti psihologie nu te chinui sa trisezi la astfel de teste. In primul rand ca testele contin intrebari capcana, intrebari care se repeta sub o alta forma si daca minti prima data trebuie sa minti si cand se repeta intrebarea (avand in vedere ca testele au destule intrebari s-ar putea sa te pierzi in minciuni si sa ai un rezultat eronat). In al doilea rand testele au intrebari care testeaza cat de tentat esti tu sa minti la test, intrebari de genu: ai mintit vreodata? ai incalcat vreodata legea? le-ai spus tot timpul adevarul parintilor tai? In plus daca dai raspunsuri la intrebari astfel incat sa pari ceva ce nu esti te inseli pe tine in primul rand. Chiar daca obtii postul in mod sigur nu te vei potrivii la locul respectiv de munca pentru ca profilul obtinut prin test nu este cel real si nu este cel care este cautat de respectiva companie. Cel mai bine si mai corect este sa fi sincer cu tine cand completezi un test psihologic.
ioana.garcea

Mesajde mircea.vaju » Mar Iun 26, 2012 11:42 am

ioana.garcea scrie: Cel mai bine si mai corect este sa fi sincer cu tine cand completezi un test psihologic.

Da corect. Oricum nu e cazul meu. M-am gandit ca daca testele pot fi pacalite cei care nu practica astfel de metode ar fi in dezavantaj, dar oricum nu stiam ca in test exista si elemente de control, deci e ok. Pana acum am avut o reticenta in privinta testarii de acest tip, si eram curios sa aflu mai multe mai ales ca sunt angajatori care dupa interviu te trimit la testare. Multumesc pentru informatii!
mircea.vaju

Următorul

Înapoi la Interes general