Interviul de angajare

Aici puteţi găsi informaţii de interes general referitoare la activităţile desfăşurate de Asociaţia Regională de Dezvoltare Comunitară Transilvania.

Re: Interviul de angajare

Mesajde adrian.aliu » Mar Iun 26, 2012 4:31 pm

Cum recomandati sa fie imbracamintea la interviul de angajare?
adrian.aliu

Mesajde ioana.garcea » Mar Iun 26, 2012 5:15 pm

Avand in vedere ca este vara si este foarte cald afara imbracamintea pentru interviu poate fi mai lejera fara a se depasi totusi cadrul business. Poate fi folosita o camasa simpla (fara imprimeuri) cu maneca scurta si un pantalon elegant dintr-o tesatura usoara, lejera (in, bumbac). La fel si in cazul doamnelor cu mentiunea ca ele pot purta si o fusta medie. A se evita blugii, pantalonii scurti sau trei sferturi.
Ca si incaltaminte poate fi folosit ceva care sa se asorteze la nivel global cu tinuta. A se evita slapii sau papucii de acest gen. Doamnele pot purta sandale cu conditia sa fie elegante si in ton cu imbracamintea.
Bineinteles ca cine doreste se poate imbraca si in costum, dar daca materialul nu este unul confortabil persoana se va incalzii excesiv si nu va fi in largul sau. Important este sa va simtiti bine cu ceea ce imbracati.
ioana.garcea

Mesajde valentin.lacatus » Lun Iul 02, 2012 11:08 am

stiti cumva in ce consta un interviu in grup? a participat cineva la asa ceva?
valentin.lacatus

Mesajde ioana.garcea » Lun Iul 02, 2012 4:16 pm

Interviul in grup presupune intervievarea in acelasi timp, pentru acelasi post a mai multor persoane. Concret, se cheama la interviu 5-10 persoane carora li se prezinta compania, postul si fiecare vorbeste despre sine (experienta, studii). De obicei interviul in grup este folosit pentru a identifica ce rol isi asuma fiecare intr-o echipa si din acest motiv participantii vor avea de realizat o sarcina, un joculet care ii vor da ocazia recruterului sa ii observe pe fiecare.
ioana.garcea

Mesajde adrian.aliu » Mar Iul 03, 2012 1:42 pm

Eu am participat mai demult la un interviu in grup. A fost o experienta interesanta. Fiecare s-a prezentat si apoi ne-au dat o situatie fictiva si noi trebuia sa ne punem de acord asupra modalitatii de actiune. Din start s-a vazut cine erau persoanele care isi luau rolul de lider, cine avea tendinta de a-si impune ideile in fata celorlalti. La un moment dat cei care ne intervievau au preluat controlul asupra situatiei si au moderat oarecum discutiile, incurajand pe fiecare sa isi exprime parerea deoarece erau unii care acaparasera discutia.
adrian.aliu

Anterior

Înapoi la Interes general