intrebari despre somaj

Aici puteţi găsi informaţii de interes general referitoare la activităţile desfăşurate de Asociaţia Regională de Dezvoltare Comunitară Transilvania.

intrebari despre somaj

Mesajde adrian.aliu » Vin Iun 22, 2012 11:36 am

Buna ziua!
Ma intereseaza si pe mine o informatie, si anume daca este adevarat ca un somer indemnizat are dreptul de a refuza de 3 ori un loc de munca.
Multumesc
adrian.aliu

Re: intrebari despre somaj

Mesajde ioana.garcea » Vin Iun 22, 2012 12:05 pm

Nu este adevărat .Legea 76/2002 prevede foarte clar că dacă refuzaţi un loc de muncă corespunzător pregătirii sau nivelului de studii pe care le aveţi (la primul refuz) vi se încetează indemnizaţia de şomaj. De asemenea nu trebuie să refuzaţi nici una din măsurile oferite de Agenţia pentru ocuparea forţei de muncă (informare şi consiliere individuală şi de grup,formare profesională, participarea la selecţii în vederea angajării şi orice alte servicii propuse de AJOFM pentru stimularea ocupării şi formare profesională )
ioana.garcea

Mesajde adrian.aliu » Sâm Iun 23, 2012 9:31 am

Dar daca salariul nu imi convine, este mai mic decat ma asteptam eu, pot sa refuz locul de munca?
adrian.aliu

Mesajde ioana.garcea » Sâm Iun 23, 2012 12:18 pm

adrian.aliu scrie:Dar daca salariul nu imi convine, este mai mic decat ma asteptam eu, pot sa refuz locul de munca?

Nu, din pacate nu se poate sa refuzati locul de munca daca nu va convine salariul. Acest fapt se considera refuz nejustificat si duce la pierderea indemnizatiei de somaj.
ioana.garcea

Mesajde valentin.lacatus » Lun Iun 25, 2012 4:03 pm

Ce se intampla daca imi pierd carnetul de somer? Exista riscul de a pierde indemnizatia?
valentin.lacatus

Mesajde ioana.garcea » Lun Iun 25, 2012 4:50 pm

Daca va pierdeti carnetul de somaj puteti solicita de la AJOFM un duplicat de carnet de somaj unde vi se va scrie si data vizei lunare. In caz de pierdere a carnetului nu se pierde indemnizatia.
ioana.garcea

Mesajde mircea.vaju » Mar Iun 26, 2012 9:48 am

daca un somer indemnizat vrea sa plece pe perioada de vara in alta tara ce se intampla cu indemnizatia?
mircea.vaju

Mesajde ioana.garcea » Mar Iun 26, 2012 10:17 am

mircea.vaju scrie:daca un somer indemnizat vrea sa plece pe perioada de vara in alta tara ce se intampla cu indemnizatia?

In primul rand trebuie sa anunte AJOFM-ul despre plecare. La intoarcere se face o cerere de reluare in plata catre AJOFM, iar pe perioada cat este plecat somerul nu beneficiaza de indemnizatie (conditia este sa nu se depaseasca termenul de 3 luni). Este de preferat ca cererea sa fie facuta cat mai aproape de plecare.
Cele doua cereri se fac doar de catre somerul in cauza si nu de un imputernicit.
ioana.garcea

Mesajde mircea.vaju » Mie Iun 27, 2012 12:06 pm

ce se intampla daca un somer indemnizat isi schimba domiciliul in alt judet? Trebuie sa se intoarca pentru viza in fiecare luna la AJOFM-ul unde s-a inregistrat?
mircea.vaju

Mesajde adrian.aliu » Mie Iun 27, 2012 2:36 pm

mircea.vaju scrie: Trebuie sa se intoarca pentru viza in fiecare luna la AJOFM-ul unde s-a inregistrat?

Eu stiu pe cineva care s-a mutat in Mures si cei de la AJOFM i-au transferat dosarul acolo si acolo se ducea la viza. Parca a facut o cerere / notificare catre AJOFM prin care ii anunta ca si-a schimbat domiciliul.
adrian.aliu

Următorul

Înapoi la Interes general