promovarea unei afaceri

Forumul participanţilor la cursul de antreprenoriat.

promovarea unei afaceri

Mesajde mihaela.scutariu » Dum Aug 19, 2012 8:15 pm

Buna seara!

Am inteles ca momentan nu mai organizati cursuri de antreprenoriat, dar ca pot sa postez intrebarile mele referitoare la afaceri pe acest forum.
Va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi referitoare la cum poti sa-ti promovezi cat mai eficient si mai ieftin o afacere nou deschisa. Impreuna cu o prietena as dori sa deschidem un magazin de cadouri si bijuterii handmade intr-o localitate de langa Brasov. Spatiul l-am gasit si chiria este destul de acceptabila pentru ca nu este in zona centrului. Inainte a fost acolo un magazin de decoratiuni care s-a inchis din lipsa de clienti si acum nu stim cum sa procedam. Am avea nevoie de niste sfaturi sa stim daca avem sanse macar sa ne scoatem investitia.
mihaela.scutariu

Re: promovarea unei afaceri

Mesajde ioana.garcea » Lun Aug 20, 2012 12:15 pm

Conteaza foarte mult de cati bani dispuneti. Daca aveti o suma de bani pe care o puteti aloca promovarii atunci puteti opta sa va adresati unei firme specializate care va face treaba pentru voi. Daca nu dispuneti de aceasta suma va trebui sa va ocupati personal de promovare. In primul rand trebuie sa studiati ofertele din zona, adica sa vedeti ce magazine asemanatoare exista in localitate, sa vedeti ce ofera ele. Conteaza mult ca produsele pe care le oferiti sa nu fie peste nivelul posibilitatilor locuitorilor (pentru ca locatia nu este in Brasov publicul vostru tinta este format din locuitorii localitatii respective).
Puteti sa adoptati diverse oferte de tipul: ambalarea gratuita in cazul cadourilor, daca cumperi un colier handmade ai reducere la inel etc.
Putei sa concepeti voi niste flyere (facute la calculator si scoase apoi la imprimanta) prin care sa va faceti cunoscuta afacerea, locatia si oferta. Flyerele le puteti distribui in postele locuitorilor, nu doar din zona unde este magazinul ci in toata localitatea, eventual si in localitatile invecinate.
Daca aveti bani puteti sa achizitionati un bannner pentru a semnala prezenta magazinului, daca nu puteti concepe voi niste afise care sa-i atraga pe cei care trec pe langa.
Pentru a va face cunoscute, pentru a atrage clientii puteti sa organizati diverse actiuni, cum ar fi sa-i invatati pe clienti cum sa-si confectioneze singuri diverse bijuterii.
Solutii de promovare sunt multe, va puteti folosi creativitatea din plin pentru promovarea afacerii!
ioana.garcea

Mesajde ioana.garcea » Lun Aug 20, 2012 12:18 pm

O alta posibilitate sunt anunturile gratuite de pe site-urile de pe internet. Puteti creea un blog in care sa prezentati produsele voastre, mai ales cele handmade. Puteti crea o pagina pe facebook pentru a promova afacerea.
Important este sa adoptati o strategie care sa includa cat mai multe variante, sa nu va limitati la o singura metoda pentru ca v-ar scadea considerabil sansele.
ioana.garcea

Mesajde vasile.gavarlas » Lun Aug 20, 2012 6:25 pm

puteti sa apelati si la cunostinte, prieteni sa va ajute sa promovati magazinul.
vasile.gavarlas

Mesajde ioana.garcea » Mar Aug 21, 2012 9:32 am

vasile.gavarlas scrie:puteti sa apelati si la cunostinte, prieteni sa va ajute sa promovati magazinul.

Intradevar se poate apela la orice metoda. Totusi, promovarea doar prin intermediul prietenilor s-ar putea sa nu fie suficienta. Este nevoie de o strategie eficienta, complexa pentru a face magazinul cunoscut si pentru a mentine permanent interesul clientilor.
ioana.garcea

Mesajde mihaela.scutariu » Mie Aug 22, 2012 4:13 pm

Va multumesc pentru sfaturi! Din pacate nu avem prea multi bani la dispozitie si va trebui sa ne ocupam personal de promovare. Mi se pare foarte buna ideea cu blogul. Am vazut ca exista pe net bloguri unde se vand bijuterii handmade si am putea sa facem si noi asa ceva, mai ales ca nu costa nimic.
Cel mai probabil vom folosi mai multe metode promovare pentru a ne face cunoscute.
mihaela.scutariu

Mesajde ioana.garcea » Joi Aug 23, 2012 7:37 pm

mihaela.scutariu scrie: Am vazut ca exista pe net bloguri unde se vand bijuterii handmade si am putea sa facem si noi asa ceva, mai ales ca nu costa nimic.

Blogul puteti sa il folositi si pentru a va face cunoscute produsele, dar puteti posta si tutoriale de genu "asa se face un...". Sau puteti sa oferiti sfaturi, de moda, stil de viata, idei inedite de cadouri etc. Nu va limitati creativitatea. Postati chestii interesante intr-o maniera cat mai placuta.
Foarte important la blog e sa moderati discutile care apar si sa raspundeti la toate intrebarile.
Exista pe internet diverse articole cu sfaturi despre cum sa faci un blog foarte interesant, cautati-le prin google si incercati si in limba engleza (strainii au alte viziuni si gasiti multe chestii creative).
ioana.garcea

Înapoi la Antreprenoriat